Decydując się na stworzenie strony internetowego lub sklepu online, z pewnością spotkałeś lub spotkasz się z terminami „domena” oraz „hosting”. Czym są, co oznaczają i dlaczego wiele osób nie zna ich znaczenia? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

Znaczenie domeny

Najprościej mówiąc, domena to unikalna część adresu wpisywanego w polu przeglądarki, aby uzyskać dostęp do strony internetowej. Rozłóżmy adres naszej witryny na części pierwsze: https:// www. netzure.pl

netzure
przeglądarka Brave
  • https:// lub http:// – protokół komunikacji klienta z serwerem
    Protokół https zapewnia szyfrowanie przesyłanych danych (np. logowanie, formularz kontaktowy) i wpływa na pozycjonowanie strony.
    Coraz częściej przeglądarki informują o braku zabezpieczenia strony („Strona niebezpieczna”), jeżeli strona nie posiada certyfikatu SSL i tym samym protokołu https.
  • www. – przedrostek domeny lub subdomena;
    Coraz częściej można spotkać adresy internetowe bez przedrostka www, natomiast w przypadku prowadzenia sklepu internetowego, bloga lub innej części związanej z daną stroną, z pewnością spotkałeś się z przedrostkiem sklep.netzure.plblog.netzure.pl lub innym. Co prawda, nie jest to konieczny zabieg, ale w ten sposób można odseparować jedną część od drugiej.
    Przykładowo oferujesz swoje usługi w kilku miastach i chciałbyś udostępnić inną treść w zależności od miejscowości np. konin.firmaksiegowa.plkatowice.firmaksiegowa.pl itp.
  • netzure.pl – domena i główny adres oraz jego rozszerzenie (.pl), na którym widnieje najważniejsza część strony internetowej;
  • .pl – rozszerzenie domeny

Domena z przedrostkiem www czy bez?

To, na co warto zwrócić uwagę: rejestrując domenę, zawsze otrzymasz adres w postaci domena.pl. Jeżeli postanowisz, że Twoja przyszła strona internetowa będzie widoczna bez przedrostka www, to warto ustawić przekierowanie z www.twojadomena.pl na twojadomena.pl. Dlaczego? Wpisując www.twojadomena.pl, potencjalny klient może zetknąć się ze „ścianą” w postaci błędu 404 – nie odnaleziono strony. Warto przekierować go na prawidłowy adres, na który chciał początkowo trafić. Takie przekierowanie (301) ustawisz w panelu zarządzania stroną, konfiguracji serwera lub w pliku .htaccess w głównym katalogu plików strony.

www
widok z wyszukiwarki Google

W przypadku braku ustawionego przekierowania, Google może indeksować strony – raz wyświetlić wariant z www, a innym razem bez www.

Wariant domeny a pozycjonowanie

Na który wariant się zdecydować – czy z www, czy bez? Warto przemyśleć tę kwestię jeszcze przed rozpoczęciem usług pozycjonowania strony, o ile takie planujesz. W przypadku prowadzenia działań SEO i pozyskiwaniu linków do Twojej domeny, warto je kierować na jeden wariant.

Jeżeli prowadzisz już działania pozycjonowania, sprawdź, na jaki wariant są kierowane linki zewnętrzne, aby uniknąć niepotrzebnego „przepalania” budżetu, a także budować autorytet właściwej domeny i skupić działania w jednym miejscu.

Co to jest hosting?

Często nazywany serwerem. W najprostszym rozumowaniu, hosting to miejsce przechowywania plików strony internetowej, baz danych i poczty. Po wpisaniu adresu w pasku przeglądarki, komputer łączy się z serwerem, a następnie wyświetla daną zawartość.

W przypadku utworzenia strony internetowej na przykład z logowaniem, pisaniem artykułów itp., serwer jest konieczny, aby przechowywać na nim:

  • bazę danych, która zapisuje wpisy, użytkowników, konfigurację oraz inne informacje;
  • pliki strony internetowej (zwykle pliki .css, .html, .php. .js i foldery);
  • pliki związane z wpisami (np. przesłane zdjęcia);
  • konta pocztowe w domenie np. biuro@netzure.pl;

Czy domena i hosting są konieczne?

Nie ma możliwości wyświetlić zawartości strony bez odpowiedniego skomunikowania domeny z hostingiem. Aby utworzyć stronę internetową i/lub skrzynki pocztowe w domenie, musisz posiadać odpowiedni do Twoich wymagań serwer, który przechowa pliki (wiadomości maile, załączniki, pliki strony itp.).

Zdjęcie główne: pl.freepik.com